Voting Closed Home Contact Us NC Magazine Accommodation Venue Book your place Sponsorship
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007

2016 Network Computing Awards

NETWORK INFRASTRUCTURE PRODUCT OF THE YEAR

Hubert Da Costa accepting the award on behalf of Cradlepoint

Winner: Cradlepoint - ECM
Runner-up: Extreme Networks - Summit X460-G2

DATA CENTRE PRODUCT OF THE YEAR

Laura Carty and Mark Smith accepting the award on behalf of SUSE

Winner: SUSE - SUSE OpenStack Cloud 6
Runner-up: Corning Optical Communications - EDGE8

CABLING SUPPLIER OF THE YEAR

Winner: Excel
Runner-up: Panduit

CONTACT CENTRE PRODUCT OF THE YEAR

Matthew Heatherington, Martin Williams & Emily Stafford accepting the award on behalf of VoiceSage

Winner: VoiceSage - VoiceSage Contact
Runner-up: Solgari - Solgari Cloud Business Communications

CRM PRODUCT OF THE YEAR

Larry Augustin accepting the award on behalf of SugarCRM

Winner: SugarCRM - Sugar Enterprise
Runner-up: Workbooks - Workbooks CRM

NETWORK MANAGEMENT PRODUCT OF THE YEAR

Anne Braun & Dominik Schmitt accepting the award on behalf of Paessler

Winner: Paessler - PRTG
Runner-up: Extreme Networks - Netsight

STORAGE PRODUCT OF THE YEAR

Iris Hatzenbichler & Tony Martin accepting the award on behalf of FalconStor

Winner: FalconStor - FalconStor FreeStor
Runner-up: Atlantis Computing - Hyperscale

IT OPTIMISATION PRODUCT OF THE YEAR

Keith Bird & Neill Burton accepting the award on behalf of F5 Networks

Winner: F5 Networks - Application Acceleration Manager
Runner-up: Schneider Electric - StruxureWare DCIM Software

TESTING/MONITORING PRODUCT OF THE YEAR

Kevin Kinsey accepting the award on behalf of Netreo

Winner: Netreo - Omnicenter
Runner-up: iTrinegy - NE-ONE Network Emulator

SECURITY PRODUCT OF THE YEAR

Emily Fallon, Ian Porteous, Eric Bueno, Nicolina Coppolaro, Frank Vaugn, Mark Hitchins, Michael Wakefield accepting the award on behalf of Check Point

Winner: Check Point - SandBlast
Runner-up: Varonis - DatAdvantage

EDUCATION AND TRAINING AWARD

Winner: Global Knowledge
Runner-up: Commsupport Networks

HARDWARE PRODUCT OF THE YEAR

Jonathan Whitley, Rowena Case, Martin Lethbridge, Mike Prado Teeling, Chris Hendriks & Nick Porter accepting the award on behalf of WatchGuard

Winner: WatchGuard - M500
Runner-up: Kemp Technologies - LM4000

SOFTWARE PRODUCT OF THE YEAR

Kai Gutzeit accepting the award on behalf of Extreme Networks

Winner: Extreme Networks - ExtremeAnalytics (formerly called Purview)
Runner-up: Paessler - PRTG

SERVICE PROVIDER OF THE YEAR

Anna Szlejter - PR Specialist accepting the award on behalf of Airwatch

Winner: AirWatch
Runner-up: Rackspace

DISTRIBUTOR OF THE YEAR

Tony Price accepting the award on behalf of Wick Hill

Winner: Wick Hill
Runner-up: Westcon

RESELLER OF THE YEAR

Phil Higgins, Dene Stacey, Kate Wallyn, Sophia Hanson, Trevor Walford, Russ Holbrook & Stephen Hart accepting the award on behalf of Brookcourt

Winner: Brookcourt
Runner-up: LAN 3

BENCH TESTED PRODUCT OF THE YEAR – HARDWARE CATEGORY

Frank Puranik and Graham Wood accepting the award on behalf of iTrinegy

Winner: iTrinegy - NE-ONE Network Emulator

BENCH TESTED PRODUCT OF THE YEAR - SOFTWARE AND SERVICES CATEGORY

James Tolfree accepting the award on behalf of Cryptzone

Winner: Cryptzone - AppGate XDP

NETWORK PROJECT OF YEAR - PUBLIC SECTOR

Tim Howlett, John Barron & Trevor Barker & Martin Lethbridge accepting the award on behalf of Portsmouth Grammar School and WatchGuard

Winner: Portsmouth Grammar School / WatchGuard

NETWORK PROJECT OF THE YEAR - PRIVATE SECTOR

Winner: Imagination Group / Cohesive Networks

THE RETURN ON INVESTMENT AWARD

Michael Rojek & Iryna Chekanava accepting the award on behalf of Adrem Software

Winner: Adrem Software - NetCrunch 9
Runner-up: ExaGrid - EX 32000E

NEW PRODUCT OF THE YEAR – HARDWARE CATEGORY

Dominique Vanhamme & Adrian Tisi accepting the award on behalf of Dell Networking

Winner: Dell Networking - C9000 Series
Runner-up: Extreme Networks - Summit X460-G2

NEW PRODUCT OF THE YEAR – SOFTWARE AND SERVICES CATEGORY

Kai Gutzeit & Tania Bugrova accepting the award on behalf of Extreme Networks

Winner: Extreme Networks - Extreme Cloud Wireless 3.0
Runner-up: Digital Pathways - nLiten Smart Building Reporting

PRODUCT OF THE YEAR

Haley Johnson & Danny Rowark accepting the award on behalf of SUSE

Winner: SUSE - SUSE Enterprise Storage 2
Runner-up: Paessler - PRTG

THE "ONE TO WATCH" COMPANY

Mark Robson & Colin Aurelius accepting the award on behalf of TDB Fusion

Winner: TDB Fusion
Runner-up: Opmantek

COMPANY OF THE YEAR

Dominik Schmitt & Anne Braun accepting the award on behalf of Paessler

Winner: Paessler
Runner-up: WatchGuard





To discuss the nominating/voting process, sponsorship of the awards or attending the awards ceremony please contact:
 
David Bonner
Event Manager
E: david.bonner@btc.co.uk
T: +44 (0)1689 616 000
F: +44 (0)1689 826 622


Or

To discuss logistics please contact:

 

Abby Penn
Event Co-ordinator
E: abby.penn@btc.co.uk

T: +44 (0)1689 616 000
F: +44 (0)1689 826 622

 


 


Gold Sponsor
Silver Sponsor
Silver Sponsor
Silver Sponsor
Silver Sponsor
Media Partners
This year's charity